Nargile Közünün Hazırlanması

Nargile kullanacağınız kömür herzaman meşe kömürü olmalıdır. Zehirsiz, kokusuz ve içim kalitesini bozmayan bu kömürü kullanmalısınız. Kömürü evinizde ocakta veya balkonda piknik tüpünde yakabilirsiniz. Bir köz ortalama 4 dakikada yanmaktadır. Közü ocaktan aldığınızda her yerinin yanmış olması ve siyah kısımların bulunmamasına özen gösteriniz. Kömürün her yeri beyaz rengi almışsa köz olmuş demektir.

Serin temizliği

Elinizde, ser borusunun içerisine girebilecek bir fırça var ise birkaç haftada bir kez bu fırça ile içerisi temizlenir. Uzun zaman boyunca ser temizlenmezse içerisi kurum bağlar.

Lüle Temizlenmesi ve Tütün Doldurma

Lüle her kullanımdan sonra ertesi güne bırakmadan nargile biter bitmez temizlenmelidir. Aksi halde tütünün tadı ve aroması lülenin içerisine siner. Lüleyi iyice yıkadıktan sonra eğer tekrar kullanacaksanız iyice kuruladıktan sonra tütün doldurunuz. Islak lüle ile yapılan nargile suyun etkisi ile çabuk yanar. Tütün doldururken bastırmadan, sıkıştırmadan ve tepeden 0,5cm aşağısına kadar doldurunuz. Tepeleme tütün doldurursanız yine nargilede yanma çabuk gerçekleşir.

Tütünü lüleye doldurmadan önce iyice didilerek içerisindeki katı ve sert olan tüm parçalar çıkarılmalıdır. Tütün karışımı yapacaksanız, tütünleri karıştırmak yerine kısım kısım koymanız tavsiye edilir. Katmanlar halinde tütünleri koyarak daha kaliteli bir karışım elde edersiniz.

Marpuç Bakımı ve Seçimi

Marpuç satın alacaksanız eğer, kuzu derisinden yapılmış piyasa bedeli 35-55tl arasında değişen marpuçlardan kullanmanız tavsiye edilir. Marpucunuzu hiçbir zaman yıkamayınız, ser ile bağlantısını sağlarken nargile bantları kullanınız ve hava kaçırmamasına dikkat ediniz. İmkanınız var ise her tütün için ayrı marpuç kullanınız, çünkü marpucu kullandıkça tütünn dumanı, tadı ve kurumu marpucun içerisine siner. Farklı bir tütün kullandığınızda önceki nargilenin tadını hissederseniz ve farklı tatların ortaya çıkmasına sebep olur.

Tütünün Muhafazası ve Seçimi

Tütünü saklama kaplarında saklamanız iyi bir tercih olacaktır. Tütünü olabildiğince hava ile temas ettirmeyin. Saklama kabında saklanan tütünlerde üst kısımlarda kuruma olur ve tütünün aroması kabın aşağısına süzülür, haftada bir kez kap içerisinde tütünleri karıştırarak kurumasını ve aromanın homojenliğini sağlamayı unutmayın.

Tütün seçiminde piyasadaki uyduruk ve kalitesiz tütünleri kesinlikle kullanmayınız. Bu tütünler hem sağlığınıza zararlı hem içim keyfinden uzaktır. Kilosu 45-60 tl arasında değişen, 250 gr 10-15 tl olan tütünleri kullanmanızı tavsiye ederiz. En kaliteli tütünler, Mısır, Suriye ve İran da üretilmektedir. Örnek Nargile tütünü markaları; Al-Fakher – Nakhla – Bahreyn ama bu markaların adı altında bir çok yerde sahteleri satılmaktadır dikkatli olmanızı öneririz.

Şişenin Kullanımı

Nargileyi içip bitirdikten sonra şişenin suyunu boşaltmanız ve içini deterjansız suyla yıkamanız tavsiye edilir.Aksi taktirde kullandığınız tütünün tadı şişeye sineceğinden bir sonraki nargile içiminizde beklediğiniz tadı alamayabilirsiniz.

Şişeye soğuk su ve buz koymanız nargile içim kalitesini arttıracaktır. Soğuk suda gazların daha fazla özünmesinden dolayı bunu yapmanızı tavsiye ederiz.

Vidalı Nargileler

Şişesinde ve serinde metal çevirmeli bağlantıyı sağlayan bu vidalı nargileleri kullanmanız tavsiye edilmez. Zamanla Soğuk-Sıcak etkisiyle ve kullanmadan kaynaklı yıpranmalar ile bağlantı noktası yalama olmaktadır. Bağlantı tam sağlanamayacağı için hava alan nargilenin içimi pek mümkün olmayacaktır.

İçmeden Önce

Nargile içmeden önce karnınızı iyice doyurun, nargile tok karnına içilir aksi halde çarpar ve bayılmaya yol açabilir. Nargile kapalı ortamda içilmesi pek tavsiye edilmez, açık havada bol oksijenli bir ortamda içmeniz önerilir. Nargile yanında en ideal içecek çay ve en ideal yiyecek çerezdir. Nargile içmeden önce temiz bir sipsi kullanmanızı öneririz, aksi halde birlikte içtiğiniz arkadaşınızdan hastalık kapabilirsiniz(özellikle grip). Dar bir zaman aralığıda nargile içmeniz tavsiye edilmez, tansiyonunuzu etkileyebileceğinden dolayı ani hareketlerinizde gözünüz kararabilir. Nargile içerken uzun ve sık aralıklarla içmeyiniz. Nargileyi yağmur yağdıktan sonraki temizlenmiş ve serin bir havada içmenin keyfini hiçbir şey veremez bunu unutmayınız.

Yanmak Üzere Olan Nargile

Nargile tütününün yanacağını hissettiğiniz anda lüle üzerindeki kömürleri tamamen tepsiye indirmelisiniz. Daha sonra ser üzerinde tahliye sübabı var ise bunu gevşeterek şişe içerisindeki dumanı üfleyerek tahliye ediniz. Tahliye sübabı yok ise lüleyi çıkararak nargile çekmeye devam ediniz ve içerisindeki dumanı bitiriniz. Ardından Lüleyi çıkararak altından üfleyiniz, duman çıktığını göreceksiniz ve duman bitene kadar üflemeye devam ediniz. Lüleyi tekrar yerine takarak 1dk gibi bir süre dinlendiriniz. Daha sonra kömürü tekrar lüle üzerine koyup içmeye devam ediniz. Dinlendirme işlemini çok uzatmayınız aksi halde sönen ve soğuyan tütünün tekrar yanması güç olur ve tadı bozulur.


Yukarı çık